
Az Egyesült Királyság készen áll, hogy fizessen az EU védelmi programjaiért
A brit kormány elkötelezte magát amellett, hogy brit cégek számára lehetőséget biztosít az Európai Unió védelmi költségvetési programjaiba való belépésre, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva megerősítette, hogy a brit kormány kész megfizetni a megfelelő részesedést, de szeretné, ha beleszólása lenne a programokba, miközben megőrzi a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket is. Healey azt is ígérte, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatás háromnegyedét brit cégekkel fogják költeni. Az EU Bizottság hivatalnokai már jelezték, hogy a briteket kizárhatják a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem hajlandók „fizetni a játékért”.
Ahogy a második világháborús győzelem napjának 80. évfordulójának emlékei eltűnnek, a világ figyelme a jövő potenciális konfliktusaira terelődik. Az orosz agresszió kelet felé, valamint az Egyesült Államok csökkenő hajlandósága a nyugati országok biztonsági védelmét biztosítani, rávilágított Európa katonai szükségleteire. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen márciusban bejelentette, hogy terveik szerint akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak összegyűjteni az európai védelmi képességek megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit cégek szeretnének az első vonalban lenni e költések során, és a védelmi óriás, a BAE Systems már most is extra munkavállalói műszakokat indított és átalakításokat hajtott végre ellátási láncaiban.
A BBC különleges hozzáférést kapott a BAE Systems tüzérségi gyárához Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol naponta több ezer 155 mm-es lövedéket gyártanak, amelyek iránt óriási kereslet mutatkozik Ukrajna orosz invázióval szembeni ellenállásában. A gyár jelenleg éjjel-nappal működik, és az új ellátási láncok, amelyek a robbanóanyagok és hajtóanyagok helyi beszerzésére összpontosítanak, lehetővé teszik, hogy a gyár – testvérlétesítményével együtt Dél-Walesben – a következő öt évben 16-szorosára növelje a termelést, mondta Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője. „Világosan látszik, hogy hosszú távú újrafeltöltésre és készletezésre van szükség” – tette hozzá. A gyár a lőszerek termelési kapacitásának növelésére irányuló munkaprogramot tervez, új gépek építésével Washingtonban és egy új töltőüzem létesítésével Dél-Walesben. „Alapvetően arról van szó, hogy növeljük a gyártási kapacitást, és építünk egy ellenállóbb ellátási láncot, így a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol nagyobb ellenőrzésünk van felette” – mondta Cardew.
A BAE az utolsó öt évben 15 000 új munkavállalót vett fel és egy milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. Healey rámutatott, hogy a Ukrajnában tanult leckék hasznosak lesznek a brit gazdaság számára. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel együtt fellendítjük a brit üzleteket” – mondta. „Ma már annyi időt töltök befektetőkkel való beszélgetéssel, mint az iparral” – tette hozzá. „Azt hiszem, elvesztettük a szemünket arról, hogy ha egy ország fenyegetés alatt áll, akkor a haderő csak annyira erős, amennyire az ipar, ami mögötte áll.” A védelem már most is 400 000 munkahelyet és 12 000 céget támogat, és a védelmi kiadások növekedését a brit munkahelyek növekedésével fogják mérni.
A brit kormány már bejelentette, hogy 2027-től a védelmi kiadásokat 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni a GDP-n belül. A kiegészítő 6 milliárd font az nemzetközi segélyezési költségvetésből fog átcsoportosításra kerülni. Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztetett, hogy valószínű, hogy a pénz zöme alapinfrastruktúrára fog költeni, nem pedig új fegyverekre. „Az első kihívásuk az, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz ténylegesen rendelkezésre áll” – mondta Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója. „Azt hiszem, az első dolog, ami felmerül, hogy be kell tölteni a védelemben lévő hiányosságokat és javítani kell az alapokat” – tette hozzá. Ez több kiadást jelent a kiképzésre és a toborzásra, valamint nagyobb infrastruktúrára és szállásra, mielőtt a tankok, repülőgépek és egyéb eszközök szóba jöhetnének.
A háború Ukrajnában új leckéket is adott a harctér változó természetéről. A drónok rendkívül hatékonyak lettek, és Ukrajna ma már Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban gyorsan rávilágítanak, hogy több akvizíció révén a cég most a második helyen áll. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE jól pozicionált ahhoz, hogy profitáljon, ahogy Európa újra felfegyverkezik. A BAE részvényárfolyama háromszorosára nőtt, mióta Oroszország 2022-ben inváziót indított Ukrajna ellen. A háborúk költségesek, mind emberi, mind pénzügyi szempontból. A brit államadósság a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. Azonban, ha védekezési kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy a részvétel előnyei megérik az árát.

