
Olcsó szállítási változások: Az amerikai vásárlók őrült költései
Korábban idén, Deborah Grushkin, egy lelkes online vásárló New Jersey államból, rendkívül megijedt, amikor értesült arról, hogy Donald Trump amerikai elnök aláírta azt a rendeletet, amely megtiltja, hogy az 800 dollár (körülbelül 601 font) alatti csomagok vámmentesen és vámkezelés nélkül lépjenek be az Egyesült Államok területére. Ez a lépés, amelyet a hagyományos kiskereskedők is támogattak, évek óta napirenden volt Washingtonban, mivel a csomagok számának robbanásszerű növekedése tapasztalható az Egyesült Államokban, amely a határérték alatt érkezett. Számos ország, köztük az Egyesült Királyság, hasonló intézkedések bevezetését fontolgatja, részben a Shein és Temu gyors fejlődése miatt. Az Egyesült Államokban azonban Trump döntése, hogy megszünteti a kedvezményeket, miközben új kereskedelmi vámok bevezetését rendeli el, beleértve a legalább 145%-os importvámokat a kínai árukra, olyan hatást gyakorolt a vállalkozásokra és a vásárlókra, amely sokakat sokkolt. Az Egyesült Államokban működő e-kereskedelmi márkák, amelyek a korábbi rendszer köré épültek, figyelmeztetnek arra, hogy a változások kisebb cégek csődét idézhetik elő, míg a vásárlók, mint Deborah, az áremelkedésekkel és készlethiányokkal készülnek szembenézni.
A május 2-i határidő közeledtével a 36 éves nő márciusban 400 dollár értékben rendelt termékeket a Shein-től, többek között matricákat, pólókat, pulóvereket, anyák napi ajándékokat és 20 tubus folyékony szemhéjtust. „Úgy éreztem, talán ez volt az utolsó nagy bevásárlásom” – mondta. A „de minimis” néven ismert szabályok használata, amelyek lehetővé teszik az alacsony értékű csomagok vámmentességét, az utolsó évtizedben jelentősen megnőtt. A használatuk a Trump-adminisztráció első időszakában gyorsult fel, amikor az elnök sok kínai termék esetében emelte a vámokat. 2023-ra ezek a szállítmányok a fogyasztói import több mint 7%-át képviselték, míg egy évtizeddel korábban ez az arány kevesebb mint 0,01% volt. Tavaly közel 1,4 milliárd csomag érkezett az Egyesült Államokba a mentesség segítségével – ez napi 3,7 millió csomagot jelentett.
A kedvezmények támogatói, köztük szállítmányozó cégek, azt állítják, hogy a rendszer egyszerűsítette a kereskedelmet, alacsonyabb árakat és több lehetőséget biztosítva a vásárlók számára. A változás mellett érvelők, köztük jogalkotók mindkét pártból, azt mondják, hogy a vállalkozások visszaélnek a családtagok és barátok közötti ajándékozás megkönnyítésére szánt szabályokkal, és a növekedés megkönnyítette a törvénytelen, hamisítványokat vagy biztonsági előírásokat sértő termékek bejutását az országba. Trump nemrégiben „csalásnak” nevezte a de minimis szabályokat, figyelmen kívül hagyva a magasabb költségekkel kapcsolatos aggodalmakat. „Talán a gyerekek két babát fognak kapni 30 helyett” – mondta.
Ugyanakkor a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a gazdasági politikáival kapcsolatos aggodalmak növekednek, ahogy a változások elkezdik éreztetni hatásukat. Krystal DuFrene, egy 57 éves nyugdíjas Mississippi államból, aki rokkantsági ellátásból él, hetek óta idegesen ellenőrzi a Temu árait, és nemrég egy függöny rendelését is lemondta, miután látta, hogy az ár több mint háromszorosára emelkedett. Bár végül megtalálta az azonos terméket az eredeti áron a platform amerikai raktárhálózatában, elmondta, hogy a férje halászhálóinak ára több mint a duplájára emelkedett. „Nem tudom, ki fizeti a vámot, ha nem a vásárló” – mondta. „Mindenhol olcsó kínai termékeket árulnak, így valójában jobban szeretem, ha közvetlenül rendelhetek.”
Amikor a de minimis szabályok a múlt héten megváltoztak, a Temu bejelentette, hogy nem fog közvetlenül árukat értékesíteni az Egyesült Államokban a kínai vásárlók számára, és hogy minden értékesítést most „helyben működő eladók” fognak kezelni, az amerikai raktárakból teljesítve a rendeléseket. Gazdasági szakértők, mint Pablo Fajgelbaum és Amit Khandelwal, már korábban is arra figyelmeztettek, hogy a de minimis megszüntetése legalább 10,9 milliárd dolláros új költségeket jelenthet, amelyek aránytalanul a jövedelmük alapján alacsonyabb és kisebbségi háztartásokat sújtanak. „Valóban úgy érzem, hogy egy korszak végéhez érkeztünk” – mondta Gee Davis, egy 40 éves író Missouri államból, aki a közelmúltban költözött házába, és a Temu segítségével vásárolt kisebb tárgyakat, mint például elektromos konzervnyitót és konyhaszekrény-szervezőket. Elmondta, hogy megkönnyebbülést érzett, hogy könnyen megengedheti magának ezeket az apróságokat, és az új szabályok „pénzlehúzásnak” tűntek, amely a nagy, beágyazott amerikai kiskereskedők, mint az Amazon és a Walmart javára történik, akik hasonló termékeket árulnak, de magasabb áron.
Az elnök kereskedelmi politikájának kulcsszerepe van, de a közgazdászok attól tartanak, hogy globális kereskedelmi háború alakulhat ki. A részvények az Egyesült Államokban és Európában csökkennek, miután Trump azt nyilatkozta, hogy a kereskedelmi tárgyalások az EU-val „nem haladnak”. Az amerikai sportruházati óriás bejelentette, hogy az áremelések a „szezonális tervezés” részei. A cég éles eladási csökkenést jelentett, amelyet „nagyon kihívásokkal teli környezetnek” tulajdonítanak. A szakértők szerint az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi „újraindítás” megakadályozhatja a gyártási beruházások áramlását Indiába.

