Hírek,  Tech

Aszteroida fedezte fel az élet alapköveit a tudósok szerint

A NASA kutatói által végzett legújabb elemzés során kiderült, hogy a Bennu nevű aszteroida poros felszínén felfedezték az élet kémiai építőköveit. Az aszteroidából származó minták, amelyeket egy NASA űrszonda gyűjtött be és hozott vissza a Földre, gazdag ásványi anyagokban és több ezer szerves vegyületben bővelkednek. Ezek között találhatóak az aminosavak, amelyek a fehérjék alapvető alkotóelemei, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Fontos kiemelni, hogy ez nem jelenti azt, hogy valaha élet létezett a Bennun, de megerősíti azt az elméletet, miszerint az aszteroidák hozták el a Földre ezeket az élethez elengedhetetlen összetevőket, amikor a bolygónkra csapódtak be milliárd évvel ezelőtt. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokra is eljuthattak a Naprendszerünkben.

Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtani szakértője elmondta, hogy amit a Bennu mintáiból tanultak, az lenyűgöző. „Ez információkat közvetít a saját eredeteinkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk a legnagyobb kérdésekre, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne akarna tudni arról, hogyan indult el az élet?” – fogalmazott. Az eredmények a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban kerültek publikálásra. A Bennu begyűjtése a NASA egyik legbátorabb küldetése volt, amely során az Osiris Rex űrszonda egy robotkart használt, hogy összegyűjtse a 500 méter átmérőjű aszteroidából a mintát, majd ezt egy kapszulába csomagolva 2023-ban visszahozta a Földre. A tudósok körülbelül 120 gramm fekete port kaptak, amelyet világszerte megosztottak a kutatókkal. Bár ez elsőre nem tűnik soknak, a minták kincseket rejtenek.

Russell professzor hangsúlyozta, hogy „minden egyes szemcséjének új információja van Bennuról”. A kutatások során kiderült, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénben gazdag vegyületekkel. A kutatás során az élethez szükséges 20 aminosav közül 14-et, valamint a DNS négy gyűrűs molekuláját – adenint, guanint, citozint és timint – is azonosítottak a mintákban. A tanulmány további ásványokat és sókat is felfedezett, amelyek arra utalnak, hogy víz egykor jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintákban. Néhány ilyen vegyületet már megfigyeltek olyan űrkőzetekben, amelyek a Földre hullottak, de másokat eddig nem észleltek.

Russell professzor megjegyezte, hogy az aszteroida rendkívül gazdag, tele van olyan ásványokkal, amelyeket korábban meteorokban nem láttunk, és a kombinációk is egyediek. A legújabb kutatás tovább bővíti azt a bizonyítékok sorát, amely alátámasztja, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagokat hoztak a Földre. Dr. Ashley King, a Természettudományi Múzeum kutatója elmondta, hogy a korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és sokmillió aszteroida, mint a Bennu, repkedett az űrben. Az elmélet szerint ezek bombázták a fiatal Földet, ezzel megteremtve a bolygón azokat az összetevőket, amelyek lehetővé tették az óceánok kialakulását és az élet megjelenését. Azonban nemcsak a Föld volt érintett, hiszen más bolygókra is csapódtak aszteroidák.

„A Föld egyedi, mert eddig itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák szén- és vízösszetevőket juttattak el a Naprendszer más részeire is” – mondta King. „Az egyik legfontosabb kérdés, amire választ keresünk, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, akkor miért van élet itt a Földön, és vajon találhatunk-e máshol a Naprendszerünkben is életet?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok továbbra is keresik a válaszokat. A Bennu porának kutatása még évtizedekig eltarthat, és a kozmikus szomszédságunk további felfedezésére is van még lehetőség.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük