Gazdaság,  Hírek

Dominika vulkánjai: Zöldenergia forrása a feszültség levezetésével

Dominica, a gyönyörű karibi sziget, gazdag esőerdőkben, vízesésekben, vulkánokban és forró forrásokban, igazi paradicsom a kalandvágyó ökoturisták számára. Az elmúlt évben 83 966 látogatót vonzott, ami 13%-os növekedést jelent a 2023-as évhez képest, és ezt a növekedést új közvetlen járatok az Egyesült Államokból, valamint a szállodák számának bővülése is segítette. Dominica, amelyet a „Természet szigetének” neveznek, mostanra felépült a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károkból, és a kormány arra készül, hogy kihasználja természeti erőforrásait, hogy tiszta energiát termeljen a 66 000 lakos és a turizmus számára.

A sziget hosszú távú, importált dízelgenerátoroktól való függésének megszüntetése érdekében egy geotermikus erőmű épül az ország déli részén. Ez az erőmű a természetes földalatti tározókban található forró vízhez fog hozzáférni, amelyet a környező vulkáni kőzet melegít. A 10 megawattos erőmű, amely a gyönyörű Roseau-völgyben, a Laudat falu közelében épül, várhatóan az év végére üzembe áll. A gőzt a felszínre emelik, hogy turbinákat hajtsanak meg, amelyek áramot termelnek. A felhasznált gőzt ezután lehűtik, hogy újra vízzé váljon, és visszaemeljék a föld alá, hogy a folyamat újra kezdődhessen. „Reméljük, hogy 2030-ra teljesen megszüntetjük a dízelgenerátorok használatát Dominikán” – nyilatkozta Vince Henderson energiaügyi miniszter a BBC-nek.

A kormány azt is kijelenti, hogy a geotermikus erőmű csökkenti az áramdíjakat. Nemcsak Dominica, hanem a szomszédos szigetek is profitálhatnak a projekttől, mivel hosszú távú tervek között szerepel a többletenergia exportálása tengeri kábeleken keresztül. Henderson hozzátette, hogy reméli, hogy a geotermikus erőmű sikere más karibi országokat is arra ösztönzi, hogy felfedezzék a megújuló energiaforrásokat. Dominica geotermikus erőműve lesz a második a karibi térségben, Guadeloupe, Franciaország tengerentúli részének 15 megawattos erőműve már három évtizede üzemel.

A Roseau-völgyi létesítmény egy köz-publicus partneri együttműködés keretében jön létre a dominikai kormány és az amerikai-izraeli Ormat Technologies megújuló energia vállalat között. A projekt költségei több tízmillió dollárra rúgnak, amelyeket részben különböző kormányok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland támogatásával finanszíroznak. Továbbá, a világ különböző nem kormányzati szervezetei is hozzájárultak, és hiteleket nyújtottak a Világbank és a Karib Fejlesztési Bank. A dominikai kormány is jelentős forrásokat fektetett a projektbe, amely magas kezdeti költségeket és egy bonyolult felfedezési folyamatot igényelt, beleértve a mélyfúrásokat a hőmérsékletek tesztelésére.

Doron Blachar, az Ormat vezérigazgatója elmondta: „Az erőforrás megtalálása az első kihívás. Aztán szükség van valakire, mint mi, hogy felépítsük a létesítményt.” Az Ormat több mint öt évtizede tervez és épít megújuló energia rendszereket, és különböző országokban működtet geotermikus erőműveket az amerikai kontinensen és Afrikában. „A geotermikus energia nagyszerű, nulla emisszióval rendelkező áramforrás, amely nem függ a széltől vagy a naptól, és 24/7 üzemel” – magyarázta Blachar. „Munkahelyeket teremt az ország számára, mind az építkezés során, mind pedig a létesítmény üzemelése alatt, új technológiát és szakértelmet hozva.”

Bár a geotermikus energia zöld jellegét sokan elismerik, a dominikai erőművel kapcsolatban aggodalmak merültek fel a helyi lakosok körében, köztük Atherton Martin környezetvédelmi aktivista is, aki a Roseau-völgy ökológiai értékeire aggódik. Martin megjegyezte, hogy a felfedezési folyamat során a növényzet eltávolítása „tönkretette a vadon élő állatokat”, beleértve az endemikus békákat is. Más lakosok is említették a projekt költségeivel kapcsolatos vitákat, hiszen a dominikai kormány állítólag körülbelül 15 millió dollárt fektetett a projektbe.

Henderson elmondta, hogy a projekt „nem könnyű” egy olyan ország számára, amely „nagy kihívással nézett szembe”, amikor 2017 után jelentős mértékben kellett helyreállítania az áramhálózatát. Mindazonáltal biztos benne, hogy „végül megéri”. Egy másik gyakori félelem a geotermikus erőművekkel kapcsolatban a földrengések kiváltásának lehetősége. Az Ormat azonban azt állítja, hogy több évtizedes működése alatt sosem tapasztaltak ilyen esetet. Blachar úgy véli, hogy a Karib-térség „geotermikus technológiai központtá válhat”.

Az Ormat 2017-ben megszerezte Guadeloupe erőművét a francia kormánytól, és jelenleg is bővíti annak kapacitását 25 megawattra. A Karib Fejlesztési Bank támogatásával, valamint a Kelet-Karibi Államok Szervezetének (OECS) irányításával zajlik a geotermikus potenciál felfedezése és fejlesztése más vulkanikus szigetországokban, mint például Grenada, St. Lucia, St. Kitts és Nevis, valamint St. Vincent és a Grenadine-szigetek. Az Ormat 20 évig üzemelteti a dominikai erőművet, mielőtt átadná azt az állami áramellátó cégnek, a Domlec-nek. Blachar becslése szerint körülbelül 30 helyi embert foglalkoztat majd, amikor az erőmű üzembe áll az év végén.

A létesítmény kezdetben elegendő energiát fog termelni Dominica csúcsfogyasztásának felének kielégítésére – mondta Fred John, a dominikai Geotermikus Fejlesztési Társaság ügyvezető igazgatója, aki szintén részt vesz a projektben. A hatóságok biztosak abban, hogy az erőmű hamarosan az egész ország energiáját támogatni tudja, és elegendő tartalék energiát biztosít majd a szomszédos szigetek számára is. John úgy véli, hogy a létesítmény „tesztelési esetként szolgál egy vonzó alternatívához” a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben. „A többi OECS-ország tanulhat az itt szerzett tapasztalatokból – arról, hogy mi működött és mi nem” – tette hozzá.

Az OECS nemrégiben célul tűzte ki, hogy tíz éven belül 30% megújuló energiát érjen el, míg egyes országok, köztük Dominica és St. Kitts, 100%-os célokat tűztek ki. Didacus Jules, az OECS főigazgatója Dominica geotermikus projektjét

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gezw5n579o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük