Hírek,  Kultúra

XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák világító fáklyája

A Vatikánban, a Szent Péter téren, immár hivatalban lévő új pápa, XIV. Leó, első miséje során arra figyelmeztette a katolikus közösséget, hogy sürgősen szembe kell nézniük a hit hiányával. Az ő választása, mint a katolikus egyház 267. pápája, különös jelentőséggel bír, hiszen ő az első amerikai származású egyházi vezető, aki a pápa posztjára került. A szertartás során, amelyet a Vatikán élőben közvetített, Leó hangsúlyozta, hogy sokan a hit helyett a technológiához, a pénzhez, a sikerhez, a hatalomhoz vagy a szórakozáshoz fordulnak. Ezzel a megállapítással a pápa arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy a hit elvesztése gyakran a jelentés, a kegyelem és az emberi méltóság megsértéséhez vezet.

A pápa, aki 69 éves, fehér papi ruhát viselt, amelyet arany díszítések ékesítettek. A szertartás során a pápai palástban a Sixtus-kápolnában ülő bíborosokhoz fordult, és hangsúlyozta, hogy őt „hűséges adminisztrátornak” választották. Az új pápa felhívta a bíborosokat az egyház egységére, angolos akcentussal szólva hozzájuk: „Tudom, hogy minden egyes bíborosra számíthatok, hogy velem együtt járjatok.”

Az új pápát, Robert Francis Prevostot, a világ 1,4 milliárd katolikusának öröme kísérte, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol Prevost húsz évet töltött el. Az emberek a Szent Péter téren ünneplésbe kezdtek, amikor a konklávé második napján fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből, jelezve, hogy új pápa került megválasztásra. Prevost, aki Chicagóban született, röviddel ezután megjelent a Szent Péter Bazilika erkélyén. Első beszédében egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott a világ felé. Kiemelte, hogy a békére és az összefogásra van szükség, arra kérve az embereket, hogy „segítsenek egymásnak hidakat építeni, párbeszéden és találkozáson keresztül, hogy egy népként, mindig békében egyesüljünk”.

A világ vezetői is gyorsan gratuláltak Prevostnak választásához, és jelezték, hogy együtt kívánnak működni vele a globális problémák kezelésében. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az első amerikai pápa került a trónra. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, 2023-ban lett érsek és bíboros. A bíborosok titkos konklávéjában négy szavazási fordulóban választották meg, mindez két héttel azt követően, hogy Ferenc pápa elhunyt.

Prevost a progresszív Ferenc pápa örökségét képviseli, aki az emberi jogok és a szegények védelmezőjeként vált ismertté, karizmatikus stílusával pedig arra törekedett, hogy a katolikus egyház nyitottabbá váljon. Megfigyelők szerint Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán utódjaként készítette fel. Az augusztini misszionárius évtizedek óta dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben állampolgárságot is szerzett.

Prevost korábbi bíborosi szerepében kifejezte kritikáját az Egyesült Államok Trump-kormányzata alatt, beleértve az antiimmigrációs politikákat is. X fiókján írt egy bejegyzést, amelyben bírálta JD Vance alelnököt, aki katolikus konvertita, és azt állította, hogy a keresztényeknek a családjukat, szomszédaikat, közösségüket és a többi állampolgárt kell előnyben részesíteniük. Prevost erre reagálva azt írta: „JD Vance téved: Jézus nem kér tőlünk, hogy rangsoroljuk a mások iránti szeretetünket”.

Most, pápaként, hatalmas feladat vár rá, hogy vezesse az egyházat egy jelentős globális konfliktusokkal teli időszakban. Sokan remélik, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. Az elkövetkező megjelenéseit, például a vasárnapi Regina Coeli imát a Szent Péter Bazilikában, valamint a hétfői sajtótájékoztatót szoros figyelem kíséri, hogy kiderüljön, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat és milyen pápa lesz ő. Az észak-ír katolikusok is reagáltak a hírekre, a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását, míg mások a választási folyamat „megtévesztő” részleteit kritizálták.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük