Gazdaság,  Hírek

A milliárdos titkos terve a Royal Mail megvásárlására

Április végén a 500 éves Royal Mail irányítása cseh milliárdos, Daniel Kretinsky kezébe kerül, aki egy futballklub társtulajdonosa és jelentős befektető egy brit szupermarketben. Felmerül a kérdés, hogy miért akarja megvenni ezt a szenvedő intézményt. Kretinsky, akit a titokzatos stílusa miatt cseh Szfinxnek is neveznek, 49 éves és a Sunday Times Rich List szerint 6 milliárd font a vagyona. Kretinsky a párizsi és londoni elegáns villáiban él, eredetileg ügyvéd, és a európai energia piacokon szerezte vagyonát. A Royal Mail megvásárlása, amely egykor nemzeti kincsnek számított, kockázatos vállalkozásnak tűnik, főleg figyelembe véve a cég jelenlegi nehézségeit.

Royal Mail-t 500 évvel ezelőtt alapította VIII. Henrik, és azóta is a brit élet szerves részét képezi. Sok embernek nosztalgikus kapcsolata van a postással, aki minden nap házhoz hozza a leveleiket és csomagjaikat. Azonban az utóbbi években a Royal Mail koronája megkopott. A cég folyamatosan veszteséget termel, csökkent a piaci részesedése, és több sztrájk is feszültséget okozott a munkavállalók körében. A levélküldés volumene drámaian csökkent, 2004-ben 20 milliárd levél került feladásra, míg tavaly ez a szám már csak 7 milliárd volt. A cég a közelmúltban 10,5 millió font bírságot kapott, mert nem teljesítette a kiszállítási célokat.

Kretinsky 27,5%-os részesedést vásárolt a Royal Mail anyavállalatában, az International Distribution Services (IDS) nevű cégben. Tervezete szerint egy pan-európai konglomerátumot szeretne építeni, amelynek három pillére az energia, a kiskereskedelem és a logisztika. A Royal Mail-t a logisztikai üzletág kulcselemének tekinti, és célja, hogy versenyezzen a Deutsche Post DHL, a DPD és az Amazon cégekkel. Az IDS-nek van egy másik gyöngyszeme is, a GLS, amely tavaly 320 millió font profitot termelt, míg a Royal Mail 348 millió font veszteséget könyvelt el.

Kretinsky ígérete szerint a Royal Mail-t a jövőben jelentős befektetésekkel fogja támogatni, és reméli, hogy a cég a GLS mintájára fejlődni fog. A vállalat főnöke, Emma Gilthorpe, történelminek nevezte a változásokat, amelyek célja, hogy a Royal Mail modernebb szolgáltatásokat nyújtson. A cég tesztel egy új postafiókot, amely kis csomagokat is fogadni képes, és célja, hogy a postai szolgáltatások kényelmét növelje.

Az Egyesült Királyság kormánya a közelmúltban jóváhagyta Kretinsky ajánlatát, miután az vállalta, hogy bizonyos jogi kötelezettségeket betart. A kormány megkapta a „golden share”-t, amely lehetővé teszi számára, hogy értesítést kapjon a Royal Mail tulajdonjogának, központjának és adórezidenciájának bármilyen jelentős változásáról. Ez a megállapodás a szakszervezetek támogatását is elnyerte, akik biztosították, hogy Kretinsky nem tervezi a munkavállalók elbocsátását, és elkötelezte magát a nyugdíjak védelme mellett.

Kretinsky tervei között szerepel, hogy a Royal Mail-t versenyképesebbé tegye a piacon, miközben tiszteletben tartja a vállalat általános szolgáltatási kötelezettségeit. A cégnek azonban komoly kihívásokkal kell szembenéznie, mivel a jogi és szabályozási kötelezettségek miatt nem tudja kiválasztani, hogy mely üzletágat kívánja folytatni. A Royal Mail jelenlegi helyzete és a konkurencia folyamatosan erősödik, így a vállalatnak sürgősen alkalmazkodnia kell az új kihívásokhoz.

Kretinsky optimista, és úgy véli, hogy a jövő növekedése a házhoz szállításhoz kapcsolódik, különösen a külső csomagátvételi pontok, például a szupermarketek parkolóiban található csomagautomaták révén. A Royal Mail-nak ambiciózus tervei vannak a csomagautomaták számának növelésére, hogy versenyképes maradjon. Az új kihívások és lehetőségek fényében Kretinsky célja, hogy a Royal Mail-t a jövő logisztikai vezetőjévé váltsa, és lehetőséget lásson a cég potenciáljában, amely a múltban már sok problémával küzdött.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn4mm3kx0v2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük