Hírek,  Kultúra

Hongkongi pro-Peking informátor: Miért jelentessek több tucat embert a rendőrségen

Hongkongban a társadalom különböző rétegeiben megfigyelhető a nemzeti biztonsági törvény (NSL) hatása, amely a helyi lakosok mindennapjait alapjaiban változtatta meg. A törvény, amelyet Peking 2020-ban vezetett be a város 2019-es tömeges tüntetéseit követően, sokak szerint a szólásszabadság és a sajtószabadság szűküléséhez vezetett. A törvény értelmében bűncselekménynek számít minden olyan tevékenység, amelyet „szétszakadásnak”, „aláásásnak” vagy „külföldi erőkkel való együttműködésnek” minősítenek. Az utóbbi időszakban a Hongkongi hatóságok figyelmeztetései és a jogsértések miatti letartóztatások száma folyamatosan növekszik, ami aggasztó légkört teremtett a város lakói számára.

Egy különösen érdekes jelenség, hogy az ilyen jogsértéseket egyes állampolgárok maguk is figyelik és jelentik a hatóságoknak. Például Innes Tang, egy 60 éves volt bankár, aki magát patriotának tartja, aktívan gyűjt információkat a közösségi médián keresztül. Azt állítja, hogy a közösség érdekében cselekszik, és hogy a feljelentések révén segíti a rendőrséget a törvények betartatásában. Tang és önkéntesei több mint 100 egyént és szervezetet jelentettek a hatóságoknak, és úgy véli, hogy a feljelentések hatékonyan működnek, mivel sok esetből nyomozás indult, sőt, néhány esetben börtönbüntetéshez is vezetett.

A hongkongi kormány saját nemzetbiztonsági forródrótot állított fel, amely 890,000 bejelentést fogadott 2020 novembere és 2023 februárja között. Az ilyen típusú bejelentések nyomán több mint 300 embert tartóztattak le nemzetbiztonsági bűncselekmények miatt, ami tovább fokozza a társadalom félelmét és feszültségét. Azok, akiket jelentettek, gyakran tapasztalják, hogy az állami hatóságok folyamatosan ellenőrzik őket, ami súlyos pszichológiai nyomást gyakorol a lakosságra. Pong Yat-ming, egy független könyvesbolt tulajdonosa, elmondta, hogy gyakran ellenőrzik a boltját, és az „anonim panaszokra” hivatkozva akár tízszer is látogatták már.

A politikai szakértő Kenneth Chan, aki évtizedek óta részt vesz a hongkongi demokratikus mozgalomban, megjegyzi, hogy a rendszer változásai miatt egyre inkább elszigetelődött, és hogy a barátai, diákjai közül sokan távol tartják magukat tőle, mivel nyíltan kifejezi véleményét. Chan hangsúlyozza, hogy a hongkongi társadalom nem csak a politikai elnyomásról szól, hanem a szabadság és a jogok védelméről is, és ez a fajta elnyomás nemcsak a politikai aktivistákat érinti, hanem mindenkit, aki szót emel.

Innes Tang, aki a közérdek szolgálatában cselekszik, úgy véli, hogy a hongkongiaknak nemcsak jogokat, hanem felelősséget is vállalniuk kell a közösségükért. Azt állítja, hogy a koloniális időszak alatt a helyiek nem kaptak egyenlő esélyeket, és ez az érzés arra ösztönözte, hogy aktívan részt vegyen a politikai életben. Ugyanakkor elismeri, hogy sok hongkongi számára a demokrácia és a szabadság elvont fogalmak voltak, és hogy sokan inkább a megélhetésükkel voltak elfoglalva.

A helyi politikai helyzet tovább bonyolódik a 2021-es választási reform következtében, amely lehetővé tette, hogy csak olyan „patrióták” tölthessenek be fontos kormányzati pozíciókat, akik esküt tettek a Kínai Kommunista Párt hűségére. Ez a változás gyakorlatilag megszüntette a demokratikus ellenőrzést, és sokan úgy érzik, hogy a jelenlegi politikai elit nem képviseli a közvéleményt. Chan megjegyzi, hogy a közvélemény sokszor úgy véli, hogy a jelenlegi patrióták nem mások, mint politikai opportunisták, akik nem állnak ki a közérdekért.

A nemzetbiztonsági törvény, amelyet sokan fegyverként használnak, súlyosan befolyásolja a hongkongi társadalmat, és Tang is elismeri, hogy fennáll a veszély, hogy a törvényt politikai eszközként használják fel a kritikák elfojtására. „Nem akarom, hogy minden politikai döntést 90%-os többséggel fogadjanak el, hiszen ez nem tükrözi a közvéleményt” – mondja. A helyi kormányzat azt állítja, hogy a nemzetbiztonság védelme a legfontosabb feladatuk, és hogy csupán egy kis kisebbség ellen intézkednek, akik valóban veszélyt jelentenek a társadalomra.

A jövő Hongkongban tehát bizonytalan, és a politikai légkör folyamatosan változik. Innes Tang a közelmúltban elkezdett külföldi körutakat szervezni, hogy bemutassa a hongkongi helyzetet, míg Kenneth Chan számára a jövője egyre inkább kérdésessé válik, hiszen barátai és diákjai közül sokan már elhagyták az országot vagy börtönben vannak. A hongkongi társadalom tehát egy nehéz időszakon megy keresztül, ahol a félelem és a megfigyelés mindennapos tapasztalattá vált.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c87p97w72exo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük