Gazdaság,  Hírek

Kitoloncolt bűnözők újra kezdhetnek egy call centerben

Alberto Salagan januárban, amikor deportálták az Egyesült Államokból, először lépett Mexikó földjére, mióta csecsemő volt. Az Acapulcóban született fiatalembert szülei mindössze hat hónapos korában vitték az Egyesült Államokba, ahol Kaliforniában nőtt fel. A gyermekkora alatt a bandaélet vonzereje rabul ejtette, és ennek következményeként letartóztatták San Diegóban bandatevékenység miatt. Alberto deportálása éppen akkor történt, amikor Donald Trump hivatalba lépett, így hirtelen otthontalanul és magányosan találta magát szülőföldjén. „Ez egy sokk volt. Még mindig az,” mondja Alberto. „Amikor ideérkeztem Mexikóba, teljesen elveszettnek éreztem magam. Nincs családom, nincs élelem, nincs ruhám, semmim.” Azt is megjegyzi, hogy szinte elfelejtette, hogyan kell spanyolul beszélni és olvasni. „Jó, hogy nem veszítettem el teljesen, mert ez segített nekem, hogy kétnyelvű legyek,” teszi hozzá. Valójában a nyelvtudása mentette meg a 30 éves férfit attól, hogy teljesen nincstelen legyen.

A deportáltakat támogató szervezet révén Alberto értesült arról, hogy egy helyi cég, az EZ Call Center angolul beszélő munkatársakat keres. A telefonos értékesítési munkák nem túl jól fizetnek, de a jutalékokkal együtt a rendszeres fizetés biztosította azt a stabilitást, amelyre Alberto vágyott. „Tennem kellett valamit, hogy talpra álljak. Köszönhetően a call centernek, most már sikerült,” mondja egy telefonhívás közötti szünetben. Az EZ Call Center munkatársai között szinte mindenki deportált, köztük a cég tulajdonosa, Daniel Ruiz is, aki szintén Mexikóban született, de az Egyesült Államokban nőtt fel, mielőtt a húszas évei elején alacsony szintű drogügy miatt deportálták. Daniel megérti az alkalmazottai kezdeti zavarát Mexikóban. „Mindannyian kulturális sokkkal küzdünk,” mondja a telefonok folyamatos zúgása mellett. „Mindannyian ott éltük az életünket, iskolába jártunk, amerikai kultúrában nevelkedtünk, családunk van ott. Itt születtünk, de ott is otthon vagyunk.”

A call center munkatársai hosszú amerikai telefonszám-listákat dolgoznak fel, egyesek promóciós hívásokat vagy eladásokat bonyolítanak, míg mások adósságbehajtással és refinanszírozással foglalkoznak. Mivel minden munkatárs folyékonyan beszél angolul, a vonal másik végén lévő ügyfelek nem is sejtik, hogy Mexikóból telefonálnak. Daniel szerint az olyan munkavállalók, mint Alberto, akik fiatalon kerültek bandákba és bűnözésbe az Egyesült Államokban, de hajlandóak új életet kezdeni Mexikóban, a legmegbízhatóbb alkalmazottak közé tartoznak. „Szinte soha nincs más bejegyzés a bűnügyi nyilvántartásukban, és megvan bennük a megfelelő fegyelem ahhoz, hogy megtartsák a munkájukat,” magyarázza.

Daniel Ruiz saját deportálás utáni tapasztalatai is alakították üzleti döntéseit. A telesales cég mellett egy humanitárius szervezetet is alapított, a Borderline Crisis Center-t, amely élelmet, menedéket és támogatást nyújt a deportáltaknak, amikor visszatérnek Mexikóba. Trump elnök beiktatása után azt nyilatkozta, hogy végrehajtja „a legnagyobb deportálást az amerikai történelemben”. Beszélt arról is, hogy milliókat fognak eltávolítani az Egyesült Államok területéről, és elnökségének korai napjaiban az Immigration and Customs Enforcement (ICE) ügynökei munkavégzési razziákat tartottak Chicagótól Kaliforniáig. A mexikói humanitárius szervezetek, köztük a Borderline Crisis Center, készültek a visszatérők nagy számának fogadására. Az eddigi tapasztalatok szerint azonban a várt tömegek nem érkeztek meg. Jelenleg nincsenek nagyobb migrációs dugók a határon, és a tijuana-i migráns szállások sem telítettek.

A mexikói kormány legfrissebb adatai szerint a Trump-adminisztráció második hivatalba lépése alatt a deportálások száma alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Claudia Sheinbaum mexikói elnök elmondta, hogy február és április között közel 39 000 deportáltat fogadtak, közülük 33 000 mexikói volt. Ez a szám 2024 azonos hónapjainak 52 000-es számához képest csökkent. Az esés részben annak tudható be, hogy kevesebb ember próbálkozott az Egyesült Államokba való belépéssel. Az Egyesült Államok déli határán a migráns „találkozók” száma évek óta a legalacsonyabb szinten van. A tömeges deportálás fenyegetése, valamint más tényezők, mint például a határon végrehajtott katonai telepítések és a migránsok El Salvadorba való deportálásának magassága, hatékony elrettentő erőként működhetett.

A Trump-adminisztráció az önkéntes deportálás gondolatát is erőteljesen hangsúlyozza a dokumentumok nélküli bevándorlók számára, éles figyelmeztetésekkel. Ennek ellenére sok embert nap mint nap visszaküldenek Tijuanába, ahol a legtöbben ellenséges fogadtatásra számíthatnak, miközben próbálnak beilleszkedni a poros és veszélyes határvárosban. Azok a cégek, amelyek munkalehetőséget kínálnak a deportáltaknak, egyre fontosabbá váltak, hogy elkerüljék a bűnözésbe való visszaesést. Az EZ Call Center mellett egy nagyobb cég, az American Survey Company (ASC) is deportált munkaerőre támaszkodik. Az ASC testvércége, a Voxcentrix révén mintegy 550 call center állomás működik Tijuanában, ahol az ügynökök választási közvélemény-kutatásokról és ügyfélelégedettségi felmérésekről telefonálnak.

Nora Diaz, az ASC boldogságért felelős vezetője, nevetve mondja: „Ami az Egyesült Államokban történt, az ott is marad.” Az ASC-nél nem végeznek háttérellenőrzéseket. Nora nemcsak a munkavállalók jólétére összpontosít, hanem segít nekik a beilleszkedésben is. „Megértjük, hogy mindenkinek van múltja, és nem ítéljük meg az alapjául szolgáló tapasztalatok alapján. Csak olyan emberekre van szükségünk, akik jól beszélnek angolul és spanyolul, és hajlandóak elköteleződni egy munka mellett,” magyarázza.

Ez a „nem kérdezünk, nem mondunk” politika kiválóan segítette Luis Luna új kezdetét. Luis Kaliforniában nőtt fel, ahová csecsemőként érkezett. „Sajnos gyerekként rossz döntéseket hoztam: bandába léptem, rossz társaságba keveredtem. Ennek következménye életfogytiglani börtönbüntetés lett,” meséli. Kaliforniában, börtönben eltöltött évei alatt részt vett minden elérhető oktatási programban, és keményen dolgozott a rehabilitáción. Am

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c93g2e332d9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük