Hírek,  Kultúra

Fedezd fel az Északi-sark titkos archívumát, ahol a világ legnagyobb művei őrződnek

Magasan az Északi-sarkkörön, Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között félúton található Svalbard szigetcsoportja. A fagyos, hegyvidéki, távoli terület otthont ad a sarki medvék százainak és néhány ritka településnek. Az egyik ilyen település Longyearbyen, a világ legészakibb városa, ahol egy leállított szénbányában található az Arctic World Archive (AWA) – egy földalatti adatarchívum. Az AWA célja, hogy megőrizze az információkat a technológiai elavulás, az idő és az öregedés ellen. „Ez a hely azért van, hogy biztosítsa az információk fennmaradását, ez a küldetésünk” – mondja Rune Bjerkestrand, az alapító, miközben az archívum belseje felé vezet.

A sötét folyosón haladva, fejre szerelt lámpáinkkal 300 métert sétáltunk a hegyoldalba, míg el nem értük az archívum fém ajtaját. Az ajtón belül egy szállítódoboz áll, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyikben filmtekercsek találhatók, ahol az adatok tárolódnak. „Ez sok emlék, sok örökség” – mondja Bjerkestrand. „Mindenféle digitalizált műalkotás, irodalom, zene, mozifilm és még sok más.” Az archívum nyolc évvel ezelőtti indulása óta több mint 100 depositumot fogadtak el intézményektől, vállalatoktól és magánszemélyektől több mint 30 országból. Az archívumban található digitalizált tárgyak között szerepel a Taj Mahal 3D-s szkennelése és modelljei, a Vatikáni Könyvtár régi kéziratai, a Föld műholdas megfigyelései, valamint Edvard Munch híres festménye, a Sikoly.

Az AWA kereskedelmi vállalkozás, amely a norvég adatmegőrző cég, a Piql technológiájára támaszkodik, amelyet Bjerkestrand is vezet. Az archívum inspirációt merített a közelben található Globális Magtárból, amely egy vetőmagbank, ahol a növények visszaállíthatók természeti vagy emberi katasztrófák után. „Ma sok kockázat fenyegeti az információt és az adatokat” – mondta Bjerkestrand. „Van terrorizmus, háború, kibertámadások.” Szerinte Svalbard tökéletes hely egy biztonságos adatmegőrző létesítmény számára. „Nagyon távol van mindentől! Távol a háborúktól, válságoktól, terrorizmustól, katasztrófáktól. Mi lehetne biztonságosabb!”

A föld alatt sötét, száraz és hűvös van, a hőmérséklet egész évben fagypont alatti; ezek a körülmények ideálisak a filmek biztonságos tárolására évszázadokig. Ha a globális felmelegedés következtében a vastag sarki permafroszt megolvad, az archívum még mindig elég robusztus ahhoz, hogy megőrizze tartalmát – állítja. A kamra hátsó részében egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Code Vault-ot tartalmazza. A szoftverfejlesztő itt archiválta a nyílt forráskódú programok százait, amelyek a számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások építőkövei. A programozási nyelvek, mesterséges intelligencia eszközök és minden aktív nyilvános tároló, amelyet 150 millió felhasználó ír, szintén itt található.

Kyle Daigle, a GitHub ügyvezető igazgatója elmondta, hogy rendkívül fontos az emberiség számára a szoftver jövőjének biztosítása, mivel ez már annyira kritikus a mindennapi életünkben. A cég többféle hosszú távú tárolási megoldást vizsgált, és számos kihívásra bukkant. „Néhány meglévő mechanizmusunk nagyon hosszú ideig tárolható, de technológia szükséges a leolvasásukhoz.” A Piql központjában Dél-Norvégiában az adatfájlokat fényérzékeny filmre kódolják. „Az adat egy bit és bájt sorozat” – magyarázza Alexey Mantsev, a vállalat vezető termékfejlesztője. „A kliensek adataiból származó bitek sorozatát képekké alakítjuk.” Miután ezek a képek exponálva és kidolgozva lettek, a feldolgozott film szürkének tűnik, de közelebbről nézve apró QR-kódok tömegének hasonlít.

A hosszú távú tárolási módszerek egyik kulcsfontosságú kérdése az, hogy az emberek megértik-e, mi lett megőrizve, és hogyan lehet azt visszanyerni évszázadok múlva. A Piql erre is gondolt, így a filmre egy optikailag olvasható, nagyítható útmutatót nyomtattak. Minden nap több adatot használnak és generálnak, mint valaha, de a szakértők régóta figyelmeztetnek a lehetséges „digitális sötét korra”, mivel a technológiai fejlődés a korábbi szoftvereket és hardvereket elavulttá teheti. Az AWA évente háromszor fogad depositumokat, és a BBC látogatása során veszélyeztetett nyelvek felvételei és Chopin zeneszerző kéziratai voltak a legújabb tekercsek között, amelyeket betettek a vaultba.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük