Hírek,  Kultúra

Meggyilkolt arizonai férfi szembesíti gyilkosát a bíróságon

Chris Pelkey három évvel ezelőtt vesztette életét egy közúti dühroham során Arizonában, de a legújabb technológia segítségével a közelmúltban mégis megjelent a gyilkosának ítélethirdetése alkalmával, hogy saját szavait használva mondhassa el a bűncselekményről a véleményét. Pelkey családtagjai a mesterséges intelligencia (AI) fejlődését kihasználva tudták lehetővé tenni, hogy Chris saját hangján és gondolataival mondhassa el, mi történt vele azon a tragikus napon. Stacey Wales, Chris nővére elmondta, hogy hangfelvételek, videók és fényképek segítségével hozták létre Chris AI-variációját, amely a bíróság előtt beszélt.

Wales asszony a bíróságra szánt szöveget is megírta, amelyet az AI felolvasott, figyelembe véve Chris megbocsátó természetét. Az AI által megszólaló Pelkey azt mondta a gyilkosának, Gabriel Horcasitasnak: „Szomorú, hogy a találkozásunkra azon a napon, ezekben a körülmények között került sor. Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna.” A technológiát a gyilkos ítélethirdetése során használták, Horcasitas már korábban bűnösnek bizonyult a bíróság előtt. A bíróság elnökeként eljáró Todd Lang bíró, aki a tárgyalást vezette, úgy tűnt, hogy értékeli az AI használatát. Horcasitasnak 10 és fél év börtönbüntetést szabott ki emberölés vádjával. Lang bíró elmondta: „Szerettem az AI-t, köszönöm ezt. Akármennyire dühösek is, akármennyire jogosan dühösek a családtagok, hallottam a megbocsátást. Úgy érzem, hogy ez őszinte volt.”

Paul Grimm, egy nyugalmazott szövetségi bíró és a Duke Egyetem jogi karának professzora elmondta, hogy nem meglepő számára az AI használata a Horcasitas ügyében. Arizonában már más módokon is elkezdték alkalmazni az AI-t a bíróságokon. Például amikor az állam legfelsőbb bírósága határozatot hoz, egy AI rendszer segít az emberek számára érthetőbbé tenni azokat. Grimm hozzátette, hogy mivel az AI-t a bíró egyedül használta a büntetés meghatározásához, a technológia alkalmazása megengedett volt. „Egyes esetekben az [AI]-t is figyelembe fogjuk venni, de a technológia elkerülhetetlen” – mondta.

Egyes szakértők, például Derek Leben, a Carnegie Mellon Egyetem üzleti etika professzora azonban aggályokat fogalmaztak meg az AI használatával és az ügy precedensével kapcsolatban. Leben nem kérdőjelezi meg a család szándékát vagy cselekedeteit, de attól tart, hogy nem minden esetben fogják tudni tiszteletben tartani a bűncselekmény áldozatának kívánságait. „Ha mások is ezt kezdik el csinálni, mindig hűségben fogunk tudni maradni ahhoz, amit az áldozat szeretett volna?” – tette fel a kérdést.

Wales asszony számára azonban ez a megoldás lehetővé tette, hogy bátyja végső szót mondjon. „Etikai és morális szempontokkal közelítettünk ehhez, mert ez egy erőteljes eszköz. Ahogy egy kalapácsot is lehet használni ablak betörésére vagy fal lebontására, úgy ezt a technológiát is lehet használni egy ház felépítésére, és mi így használtuk” – mondta. A Pelkey család tapasztalata a mesterséges intelligencia alkalmazásával új utakat nyithat meg a jogi eljárásokban, ugyanakkor fontos kérdéseket vet fel a technológia etikai aspektusairól és arról, hogy mennyire képes hűen tükrözni az áldozatok akaratát.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq808px90wxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük