Hírek,  Tech

Űrverseny: Rakétakilövés próbára teszi Elon Musk hatalmát

Jeff Bezos, az Amazon alapítója, 25 évvel ezelőtt létrehozta űrvállalatát, a Blue Origint, azzal a céllal, hogy „milliókat dolgozzon és éljen az űrben”. Az utóbbi időszakban a Blue Origin folyamatosan dolgozott azon, hogy felzárkózzon Elon Musk SpaceX-jéhez, amely az űripar vezető szereplőjévé vált. Most, a közelmúltban, a Blue Origin sikeresen elindította első New Glenn rakétáját, amely a Cape Canaveral Space Force Stationből emelkedett a magasba. Az indítás időpontja helyi idő szerint 02:02 volt, ami GMT szerint 07:02-kor történt. Ez a lépés új dimenziót ad a két leggazdagabb ember közötti kereskedelmi űrversenyben, amelynek célja, hogy egyre nagyobb és erősebb rakétákat repüljenek az űrbe.

A New Glenn rakéta elindítása nemcsak technológiai szempontból jelentett fontos mérföldkövet, hanem versenyt is generált a SpaceX és a Blue Origin között. Mindkét vállalat célja, hogy több műholdat helyezzenek el az égen, privát űrállomásokat üzemeltessenek, és lehetőséget biztosítsanak az emberek számára, hogy rendszeresen utazhassanak a Holdra. Elon Musk a közösségi médiában gratulált Bezosnak az első sikeres pályára állításhoz, ami erősíti a két vállalat közötti rivalizálást.

A Blue Origin vezérigazgatója, Dave Limp, büszkén nyilatkozott a rakéta sikeréről. Kiemelte, hogy a csapat sokat tanult a mai napból, és a következő indítást tavasszal tervezik. A New Glenn rakéta elindítása előtt a csapat technikai kihívásokkal nézett szembe, amelyek késleltették az indítást, például a rakéta körüli jégképződés problémája. Az indítás során a Blue Origin munkatársai és a Cape Canaveral közelében összegyűlt tömeg lelkesen ünnepelte a 98 méter magas rakéta felemelkedését.

Bár a rakéta elérte az orbitális pályát, a cég nem tudta sikeresen visszahozni a New Glenn fő rakétamotorját, amely az Atlanti-óceán felett kellett volna landoljon. Az elképzelés az volt, hogy a motor újrahasznosítható legyen a jövőbeli indításokhoz, de körülbelül 20 percnyi repülés után a cég megerősítette, hogy elvesztette a motort. Ez a kudarc azonban nem csökkenti a rakéta sikerét, és a szakértők szerint a New Glenn rakéta elindítása fontos lépést jelent a Blue Origin üzleti fejlődése szempontjából.

A New Glenn rakétát John Glenn, az első amerikai űrhajós tiszteletére nevezték el, aki több mint 60 évvel ezelőtt járt az űrben. A rakéta erősebb, mint a SpaceX leggyakrabban használt rakétája, a Falcon 9, és képes több műholdat szállítani. Bezos tervei között szerepel a Project Kuiper, amely célja, hogy több ezer alacsony föld körüli műholdat helyezzen üzembe, hogy szélessávú internetet biztosítson. Ez a projekt közvetlen versenytársa lesz Musk Starlink szolgáltatásának.

A verseny a két vállalat között nemcsak technológiai, hanem gazdasági szempontból is jelentős következményekkel járhat. Sok szakértő úgy véli, hogy a sikeres New Glenn rakéta valódi versenyt teremt a két cég között, ami csökkentheti az űrműveletek költségeit. Dr. Simeon Barber, az Egyesült Királyság Open University professzora hangsúlyozta, hogy a jövőben a két cég egymást kihívva fogja még nagyobb előrelépéseket elérni.

A NASA és más kormányzati ügynökségek hagyományosan milliárdokat költöttek rakéták építésére és űrmissziók lebonyolítására. Azonban az amerikai űrügynökség egyre inkább eltávolodik a kizárólag állami finanszírozástól, és jelentős szerződéseket kötött magánvállalatokkal rakéták és egyéb űrszolgáltatások biztosítására. Elon Musk SpaceX már milliárdokat nyert el űrszerződések formájában, és szoros kapcsolata Donald Trump következő amerikai elnökkel még inkább megerősítheti a vállalat pozícióját a piacon. A közeljövőben várható újabb indítások és fejlesztések tovább fokozhatják az űripar iránti érdeklődést, és új lehetőségeket teremthetnek az űrutazásban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx24eg7z7zgo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük