Hírek,  Tech

Valószínűleg visszatért a Föld légkörébe egy szovjet űrhajó

A Szovjetunió időszakából származó űreszköz egy része valószínűleg újra belépett a Föld légkörébe, miután több mint ötven évig keringett az űrben – közölte az Európai Űrügynökség. A Kosmos 482 nevű űrszonda 1972-ben indult útnak, hogy a Vénuszra szállítson adatokat, azonban soha nem hagyta el a Föld pályáját, és végül négy darabra tört, amelyek azóta is a bolygónk körül keringenek. Az Európai Unió Űrfigyelő és Nyomkövető Központja (SST) jelentése szerint az egyik fragmentum, amely vélhetően a lander (leszállóegység) része, „valószínűleg” 2023. október 14-én 06:16 GMT (07:16 BST) körüli időben lépett be a légkörbe. Az azonban még mindig nem világos, hogy a tárgy a földre hullott-e, vagy elégett a légkörben. Továbbá nem tudni, hogy pontosan hol történt a re-entry.

Bár az szakértők sok mindent nem tudnak a tárgy légkörbe való belépéséről, a Föld felszínének 70%-át víz borítja, így valószínűtlen, hogy jelentős kárt okozott volna. „Sokkal valószínűbb, hogy lottót nyersz, mint hogy ez a darab űrszemét hatással legyen rád” – mondta Stijn Lemmens, az Európai Űrügynökség vezető elemzője. A Kosmos 482 leszálló kapszuláját úgy tervezték, hogy ellenálljon a Vénusz légkörének szélsőséges hőmérsékleteinek és nyomásának, ami azt jelenti, hogy robusztus hőpajzzsal és tartós szerkezettel rendelkezett. Ezért a szakértők úgy vélik, hogy a kapszula esetleg túlélte a Föld légkörén való irányítatlan áthaladást.

A Kosmos 482 ejtőernyő rendszere, amelyet eredetileg a Vénuszra való lassú ereszkedéshez terveztek, valószínűleg több mint 50 évnyi űrbeli tartózkodás után már nem működött megfelelően. Lemmens elmondta, hogy az ember által készített tárgyak légkörbe való belépése viszonylag gyakran előfordul. Hangsúlyozta, hogy ez heti szinten történik a nagyobb űreszközöknél, míg a kisebbek esetében naponta. A tárgyak jellemzően elégnek a légkörben, mielőtt elérnék a földet. Kínának például a Long March 5B rakétája 2022-ben belépett az Indiai-óceán felett, míg a Tiangong-1 űrállomás 2018-ban a Csendes-óceán fölött égett el.

A Kosmos 482 jelenleg nemzetközi űrügynökségek által szorosan figyelemmel követett objektum. Lemmens hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űreszközöket úgy kell tervezni, hogy biztonságosan eltávolíthassák magukat a pályáról, lehetőleg irányított re-entry révén. Ez lehetővé tenné a leszállási helyek pontos előrejelzését, csökkentve ezzel a kockázatát annak, hogy a törmelék lakott területekre essen, így védve az embereket és a vagyont, miközben „kezeljük az űrszemét környezeti hatásait”.

Ez a legújabb eset is rávilágít arra, hogy a világűrben keringő műholdak és egyéb tárgyak megfelelő kezelése és nyomon követése mennyire fontos. A világűr felfedezése és a technológiai fejlődés révén egyre több űreszközt küldünk az űrbe, ezért elengedhetetlen, hogy biztonságos módszereket találjunk az űrszemét minimalizálására és a Föld légkörébe való belépés irányítására. A jövőbeni űrprogramok során a tervezés és a technológiai újítások kulcsszerepet játszanak abban, hogy elkerüljük a hasonló eseteket, és biztosítsuk a Föld biztonságát.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy9vz28nyedo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük