Hírek,  Tech

Első alkalommal rögzítették óceáni környezetben a hatalmas tintahalat

A kolosszális tintahal élőhelyén, természetes környezetében készült felvétel most először, 100 évvel a felfedezése után. Az 30 centiméter hosszú fiatal tintahalat a Dél-Sandwich-szigetek közelében filmezték le, 600 méteres mélységben, az Atlanti-óceán déli részén. A felvételt egy tudóscsoport készítette, amelyet a Essexi Egyetem munkatársa vezetett. A kutatás célja az volt, hogy új tengeri élőlényeket találjanak, és a csapat 35 napig dolgozott ezen a küldetésen márciusban.

A szakértők úgy vélik, hogy a kolosszális tintahal akár 7 méter hosszúra is megnőhet, és súlya elérheti az 500 kilogrammot is, ezzel a bolygó legnehezebb gerinctelen állatává válik. Érdekesség, hogy a tintahal felfedezése éppen a fajt első azonosításának 100. évfordulójára esett. A Schmidt Ocean Institute Falkor (too) nevű hajójának legénysége távirányítású járművet használt a tintahal megfigyelésére. Dr. Michelle Taylor, a kutatás vezető tudósa elmondta, hogy a csapat kezdetben nem volt biztos abban, hogy pontosan milyen tintahalat filmeznek, de mivel az állat „gyönyörű és szokatlan” volt, úgy döntöttek, hogy rögzítik a látványt.

A felvételt később Dr. Kat Bolstad is megerősítette, aki hozzátette, hogy korábban a tintahalakkal való találkozások leginkább a bálnák és tengeri madarak gyomrában maradt maradványok formájában történtek. „Izgalmas látni az első in situ felvételeket egy fiatal kolosszális tintahalról, és megalázó belegondolni, hogy ezek az állatok nincsenek tudatában az emberi létezésnek” – mondta Bolstad. A kolosszális tintahal életciklusáról rendkívül keveset tudunk, de az biztos, hogy a fiatalok átlátszó megjelenésüket idővel elveszítik. A faj egyik megkülönböztető jellemzője a karjaik közepén található kampók jelenléte. Korábban elhullott példányokat már filmeztek halászok, de élő tintahalat eddig soha nem láttak a mélységben.

A Természettudományi Múzeum arra figyelmeztetett, hogy nehéz megbecsülni a kolosszális tintahal globális populációját. 2022-ben az intézmény megjegyezte, hogy a megfigyelések hiánya miatt „még ma is az óriási gerinctelen állatok a legenda és a valóság határán egyensúlyoznak”. A tudósok emellett arról is beszámoltak, hogy januárban először sikerült felvételt készíteniük egy gleccserek üveg tintahaláról. „Két különböző tintahal első megfigyelése egymást követő expedíciókon figyelemre méltó, és jól mutatja, mennyire keveset láttunk a déli óceán csodálatos lakóiról” – tette hozzá Dr. Jyotika Virmani, a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója. „Ezek a felejthetetlen pillanatok folyamatosan emlékeztetnek minket arra, hogy az óceán tele van még megoldásra váró rejtélyekkel.”

A tengeri élet felfedezése és megértése különösen fontos, hiszen a tenger mélyei számos titkot rejtenek. A legújabb kutatások és felfedezések, mint például a kolosszális tintahal felvétele, hozzájárulnak a tengeri ökoszisztémák védelméhez és megőrzéséhez. A tudományos közösség folyamatosan dolgozik azon, hogy többet tudjon meg a tengerek élővilágáról, és hogy megvédje azokat a jövő generációi számára. A kutatások során nemcsak új fajokat fedeznek fel, hanem a már ismert élőlények viselkedését és szokásait is jobban megértik, ami segíthet a tengeri környezet megóvásában. Az ilyen felfedezések nemcsak tudományos szempontból érdekesek, hanem inspirálóan hatnak az emberekre, hogy jobban figyeljenek a környezetük védelmére és a tengeri élővilág megóvására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c99pg13yv32o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük