Hírek,  Kultúra

Titanic felfedezés: új részletek a hajó végső óráiról

A Titanic története, amely 1912 áprilisában tragikus módon elsüllyedt, azóta is foglalkoztatja az emberek képzeletét. Most, a legújabb technológiák segítségével, egy részletes digitális elemzés révén új fény derült a hajó utolsó óráira. A teljes méretű digitális szkennelés lehetővé tette, hogy pontos háromdimenziós másolatot készítsenek a Titanicról, amely megmutatja a hajó sorsszerű végső pillanatait, amikor a jéghegynek ütközve kettéhasadt. Az esemény következtében körülbelül 1,500 ember vesztette életét, és a tragédia máig a tengeri balesetek egyik legnagyobbja.

A szkennelés során felfedezett új részletek között szerepel a kazánház látványa, amely megerősítette a túlélők beszámolóit: az ott dolgozó mérnökök a végsőkig harcoltak a világítás fenntartásáért. Az eljárás során készült számítógépes szimuláció is azt sugallja, hogy a hajótesten lévő, A4-es lap méretű lyukak vezettek a Titanic pusztulásához. Parks Stephenson, a Titanic szakértője megjegyezte, hogy a hajó az utolsó túlélő szemtanúja a katasztrófának, és még sok története van, amit elmondhat.

A Titanic roncsát 3,800 méter mélyen, az Atlanti-óceán jéghideg vizeiben találják, és a térképezést víz alatti robotok segítségével végezték. Több mint 700,000 képet készítettek, hogy létrehozzák a digitális ikert, amelyet 2023-ban a BBC News mutatott be először a világnak. Mivel a roncs hatalmas, és a mélység sötétjében fekszik, a mélytengeri merülőhajók csak ízelítőt adnak a hajó látványából. Ezzel szemben a szkennelés lehetővé tette, hogy teljes képet kapjunk a Titanic állapotáról.

A hajó előre dőlve fekszik az óceán fenekén, mintha csak folytatná az útját, míg a hátsó része 600 méterre található, ahol egy összegyűrt fémdarab hever. A károk abból adódtak, hogy a hajó a tengerfenékre csapódott, miután kettévágódott. Az új térképezési technológia más megközelítést kínál a hajó vizsgálatához, és Stephenson szerint a teljes roncsgyűjtő terület átfogó látványa kulcsfontosságú a baleset megértéséhez.

A szkennelés új részleteket is felfedett, például egy porthole-t, amely valószínűleg a jéghegy által tört el. Ez összhangban van a túlélők beszámolóival, akik arról számoltak be, hogy jég került a kabinokba a baleset idején. A Titanic hatalmas kazánházát is alaposan megvizsgálták a szakértők, amely a hajó hátsó szegmensében helyezkedik el, éppen ott, ahol a hajó kettétört. Az utasok beszámolói szerint a fények még mindig égtek, amikor a hajó a hullámok alá merült.

A digitális másolat azt mutatja, hogy a kazánok egy része bemélyedt, ami arra utal, hogy működtek, amikor a vízbe merültek. A hajó hátsó fedélzetén egy nyitott állapotban lévő szelep is felfedezésre került, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az elektromosságot előállító rendszerbe. Ezt a Joseph Bell vezette mérnökcsapat tette lehetővé, akik azért maradtak a fedélzeten, hogy szenet lapátoljanak a kazánokba, így biztosítva a fényeket. Mindezek a hősies cselekedetek, amelyek végül sok életet megmentettek, a katasztrófában mindannyian életüket vesztették.

Egy új szimuláció is további betekintést nyújt a süllyedés körülményeibe. Ez a Titanic tervei alapján készült részletes szerkezeti modellel és az ütközés sebességével, irányával és helyzetével kapcsolatos információkkal dolgozik, hogy előre jelezze a jéghegy által okozott károkat. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a Titanic, amely elvileg elsüllyeszthetetlen volt, végül hat vízzáró rekesz átszakadásával süllyedt el.

A Titanic története tehát nemcsak a múlt tragédiáját idézi fel, hanem a legújabb technológiai vívmányok révén új megvilágításba helyezi a hajó sorsát. A roncs körüli kutatás évekig eltarthat, de minden új felfedezés közelebb visz minket ahhoz, hogy megértsük, mi is történt azon a hideg áprilisi éjszakán. A Titanic még mindig mesél nekünk, és minden alkalommal újabb titkokat tár fel, amelyek felfedezése folytatódik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük