Hírek,  Kultúra

Attenborough 99 évesen megosztja életének legfontosabb üzenetét

Sir David Attenborough, a világszerte ismert természetfilmes és dokumentumfilm-rendező, a közeljövőben bemutatja új filmjét, amelyet karrierje egyik legfontosabb alkotásának tart. A film címe „Ocean”, és Attenborough meggyőződése, hogy kulcsszerepet játszhat a biodiverzitás megóvásában, valamint a klímaváltozás elleni küzdelemben. A film premierje a londoni Royal Festival Hallban zajlott, ahol a színpadot kék szőnyeg borította, és a rendezvényen számos híresség is részt vett, többek között Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. Külön érdekesség, hogy a rendezvényen jelen volt Károly király is, aki Attenborough-nak elmondta, hogy nehezen hiszi el, hogy a híres rendező csütörtökön betölti a 99. életévét.

A film középpontjában az óceán áll, amely Attenborough szavai szerint a Föld legfontosabb helye, és nem a szárazföld. A film bemutatja, hogy a világ óceánjai egy olyan kereszteződéshez érkeztek, ahol sürgős intézkedések szükségesek a megóvásuk érdekében. Toby Nowlan, a film producere hangsúlyozza, hogy az „Ocean” nem egy tipikus Attenborough film, hanem a legfontosabb üzenetet hordozza, amit valaha is elmondott. A film rávilágít arra, hogy az óceánok állapota és az azok működéséről szerzett tudás Attenborough életének során drámai változáson ment keresztül.

Attenborough emlékszik első búvárkodására a Nagy Korallzátonynál, amely 1957-ben történt. Akkor annyira lenyűgözte a látvány, hogy szinte elfelejtett lélegezni. Azóta azonban a világ óceánjaiban drámai hanyatlás ment végbe, és a rendező figyelmeztet: „Majdnem kifutottunk az időből.” Az „Ocean” filmben látható képek bemutatják a fenékhálós halászat, mint ipari halászati módszer, által okozott kárt. Attenborough szerint ez a gyakorlat a legnagyobb pazarlás, hiszen a halászok gyakran csak egyetlen fajra koncentrálnak, miközben a kifogott halak több mint háromnegyedét eldobják. Ezen kívül a fenékhálós halászat során hatalmas mennyiségű szén-dioxid kerül a légkörbe, hozzájárulva a globális felmelegedéshez, mégis sok kormány ösztönzi ezt a gyakorlatot.

Attenborough megjegyzi, hogy az óceán állapota szinte elvette a reményét a jövő életének megőrzésével kapcsolatban, de van egy „legcsodálatosabb felfedezés”, ami segített neki elkerülni a kétségbeesést: az óceánok gyorsan képesek regenerálódni. Az óceánok állapotának javulása érdekében tett erőfeszítések középpontjában áll a bálnák története, amely számára óriási optimizmust jelentett. A becslések szerint a 20. században 2,9 millió bálnát öltek meg a bálnavadász ipar révén, ami a történelmileg legnagyobb állatgyilkolásnak számít. A bálnák szinte mindegyike a kihalás szélére került, de 1986-ban a közvélemény nyomására világszerte betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot, és azóta a bálnaállomány gyorsan helyreállt.

Keith Scholey, a film egyik rendezője, aki 44 éve dolgozik együtt Attenborough-val, elmondja, hogy a rendező hihetetlen energiával rendelkezik, még közel 99. születésnapján is. „Minden alkalommal, amikor David-del dolgozom, új dolgokat tanulok,” mondja Scholey. Attenborough üzenete az „Ocean” filmben az, hogy nem minden veszve. Az országok ígéretet tettek arra, hogy a világ óceánjainak egyharmadát megvédik, és Attenborough reméli, hogy filmje ösztönözni fogja a vezetőket, hogy a jövő hónapban tartandó ENSZ-konferencián komoly lépéseket tegyenek. „Az óceán képes visszatérni az életbe,” hangsúlyozza Attenborough, hozzátéve, hogy ha hagyjuk őket, nemcsak regenerálódhatnak, hanem virágzásnak is indulhatnak. Az egészséges óceáni ökoszisztéma képes lenne több szén-dioxidot megkötni, ami segítene megvédeni a világot a klímaváltozástól.

Ahogy Attenborough ünnepli 99. születésnapját, továbbra is harcol a természet védelméért, amelyet egész életében bemutatott. A „Ocean” című film a mozikban debütál a közeljövőben, és nagy reményeket fűznek ahhoz, hogy a közönség figyelmét felhívja a globális problémákra és az óceánok megóvására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn0wjxg0ex1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük