
Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben
A közelmúltban súlyos események zajlottak le Jeruzsálem keleti részén, ahol izraeli fegyveres biztonsági erők három iskolát zártak be, amelyeket az ENSZ Palesztin Menekültek Ügynöksége (UNRWA) működtetett. A Shuafat menekülttáborban található intézményekben több száz palesztin diákot küldtek haza, miután az órák megkezdődtek csütörtök reggel. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa, a zárások kapcsán kijelentette, hogy az izraeli hatóságok megfosztják a gyermekeket alapvető joguktól, hogy tanulhassanak, és megvádolta őket a nemzetközi jog nyílt megsértésével.
Az izraeli kormány az év elején betiltotta az UNRWA tevékenységét, azzal érvelve, hogy az ügynökséget a Hamasz infiltrálta. Az UNRWA azonban határozottan cáfolta ezt az állítást, és hangsúlyozta, hogy politikai elfogultság nélkül végzi munkáját. Az iskolák előtt készült videofelvételeken látható, ahogy a lányok egyenruhában ölelik meg egymást, miközben izraeli erők érkeznek. Az iskolára kifüggesztett záróparancs egyértelműen kimondta, hogy tilos az oktatási intézmények működtetése, a tanárok foglalkoztatása, valamint a diákok beengedése.
Az UNRWA tájékoztatása szerint több mint 550, hat és tizenöt év közötti diák tartózkodott az iskolákban a zárás idején, és az ügynökség egyik munkatársát őrizetbe vették. Az ügynökség helyi vezetője ezt traumatizáló élménynek nevezte a fiatal gyermekek számára, akik az oktatásukhoz való hozzáférésük elvesztésének közvetlen veszélyével néznek szembe. Az izraeli rendőrség további három iskola előtt is megjelent Jeruzsálem keleti részén, így ezek is kénytelenek voltak bezárni.
Philippe Lazzarini a közösségi médiában azt írta, hogy az iskolák ostromlása és bezárása nyíltan megsérti a nemzetközi jogot. Hangsúlyozta, hogy ezek az iskolák az ENSZ szent helyei, amelyeket védeni kell. Az izraeli hatóságok által kiadott záróparancsok végrehajtása miatt a palesztin gyermekek alapvető jogát sértik meg, ami az oktatáshoz való jog. Az UNRWA képviselői hangsúlyozták, hogy az iskoláknak továbbra is nyitva kell maradniuk, hogy megvédjék a gyermekek jövőjét.
A palesztin hatóság, amely a nyugati part egyes részein gyakorolja a hatalmát, a lépést a gyermekek oktatási jogának megsértéseként értékelte. A brit konzulátus Jeruzsálemben pedig kifejezte, hogy az Egyesült Királyság, az Európai Unió, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolákkal szemben hozott záróparancsokat, és szolidaritásukat fejezték ki a diákok, szülők és tanárok iránt. Az ENSZ közgyűlésének felhatalmazása alapján az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén, és Izrael nemzetközi humanitárius jog szerint köteles segíteni az oktatási intézmények megfelelő működését.
Az izraeli parlament tavaly olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli hivatalnokok és az UNRWA közötti kapcsolatokat, valamint megakadályozzák az ügynökség tevékenységét izraeli területen. Jeruzsálem keleti része, amelyet Izrael 1967-ben foglalt el, 1980-ban de facto annektálta, ami a nemzetközi közösség többsége által nem elismert lépés. A palesztinok Jeruzsálem keleti részét a jövőbeli államuk fővárosának tekintik. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Jeruzsálem keleti részén, míg 390 000 palesztin lakos is ott él. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja az itt és a nyugati part más részein épült telepeket, amit az Igazságügyi Nemzetközi Bíróság tavalyi tanácsadó véleménye is alátámaszt. Az UNRWA és más ENSZ ügynökségek azonban jelezték, hogy nem működnek együtt a tervezett rendszerrel, amely szerintük „fegyveresíti” a segélyt.

